Letná škola Trojstenu

 FMFI UK, Bratislava

Letná škola Trojstenu v roku 2021

Z dôvodu presunu Trojsten sústredení na leto nebudeme mať dostatok personálnych kapacít na organizáciu letných škôl 2021. Preto sa v roku 2021 letné školy neuskutočnia.

Čo je Letná škola Trojstenu?

Matematika, fyzika a programovanie

Naučíš sa veľa nového z matematiky, fyziky či programovania. Zaujímavou formou sa dostaneš ďaleko za hranice učiva strednej školy.

Zručnosti a rozhľad

Okrem vedomostí si ceníme aj široký rozhľad a soft skills. Preto má poobedný program širší záber a bude spoločný pre matematikov, fyzikov aj programátorov.

Ľudia

Spoznáš kopec ľudí s podobnými záujmami, s ktorými môžeš nadviazať priateľstvá. Tiež stretneš starších účastníkov a organizátorov, ktorí Ti môžu odovzdať svoje skúsenosti.

Letná škola Trojstenu je trojica menších, prekrývajúcich sa letných škôl programovania, fyziky a matematiky, ktorých cieľom je posúnúť Ťa míľovými krokmi dopredu vo svete fyziky, matematiky či informatiky. Program minulých rokov nájdeš na stránkach letných škôl. Je to výborný spôsob ako stráviť časť prázdnin s kamarátmi a popri tom sa naučiť veľa nového a užitočného, a to vrátane vecí, o ktorých Ti všetci vravia, že ešte nie sú pre Teba. Okrem odborného programu na Teba čaká aj organizovaný voľnočasový program.

Nemusíš sa zúčastniť celej Letnej školy, budeme radi, ak prídeš aj na jej časť. Odborný program bude prebiehať na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK. Pre mimobratislavských účastníkov bude zabezpečené ubytovanie na vysokoškolskom internáte v Mlynskej doline (Šturák).

Pre koho je Letná škola určená?

Pre všetkých študentov stredných škôl (1. – 4. ročník) so záujmom o matematiku, fyziku a informatiku. (Programovanie je určené aj žiakom 7. – 9. ročníka ZŠ.)

Čo sa na Letnej škole naučíš?

Programovanie

Základy programovacieho jazyka, jednoduché aj pokročilejšie algoritmy a dátové štruktúry a ich efektívnu implementáciu. Rozdelení budete do viacerých skupín podľa predchádzajúcich znalostí, nájde sa preto pre teba miesto bez ohľadu na to, či si ešte nikdy neprogramoval/a alebo si už skúsený/á programátor/ka.

ls_ksp2

Matematika

Či už sa iba začínaš zaujímať o matematiku, alebo máš pojmy ako Dirichletov princíp, Funkcionálna rovnica, Kvadratické zvyšky a Harmonický štvorpomer už dávno zmáknuté, u nás si nájdeš niečo pre seba. Budeš mať na výber z veľa prednášok, pokrývajúcich rôzne oblasti matematiky.

Vzdelanie

Fyzika

Od síl a zrýchlení, cez temodynamiku plynov až po základy kvantovej mechaniky a špeciálnu relativitu. Poobede zas praktické programovanie či spracovanie experimentálnych dát.

ls2018_5

Typický deň na Letnej škole

9:00 – 12:30 Prednášky/programovanie

Doobeda budú prebiehať prednášky študentov matematiky, fyziky a programovania z Bratislavy či zahraničia. Programátorská časť bude väčšinou tvorená spoločným riešením úloh.

Na výber budeš mať spomedzi niekoľkých prednášok/úrovní programovania, podľa svojich záujmov a vedomostí.

 12:30 – 13:30 Obed

V prípade otvorenia jedálne Eat&Meet, cena do 3€. V opačnom prípade jedáleň FreeFood s cenou do 4€.

14:00 – 16:30 Praktické zručnosti, programovanie, workshopy…

Táto časť bude spoločná pre programátorov, matematikov aj fyzikov. Budete si môcť zmerať sily v náboji, či doplniť praktické skúsenosti so spracovaním dát alebo tvorbou modernej webstránky.

Po 17:00 Voľnočasový program

Frisbee a iné športy, výlety, spoločenské hry, spoločné varenie…

Informácie ku Letnej škole 2020

Informácie v tomto odseku sa týkajú priebehu Letnej školy Trojstenu v lete 2020.

Letná škola Trojstenu je 2-týždňová letná škola organizovaná vedúcimi korešpondenčných seminárov z matematikyfyziky a programovania, patriacich pod o.z. Trojsten, v spolupráci s FMFI UK.

Kedy a kde?

13 – 24.7.2020 (program začína v pondelok, na internáte sa dá ubytovať už v nedeľu- večer pred začiatkom) na pôde Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (mapa) v Bratislave. Je môžné zúčastniť sa aj jedného týždňa Letnej školy.

Čo ak nie som z okolia Bratislavy a potrebujem ubytovanie?

Ubytovanie je zabezpečené v priestoroch vysokoškolského internátu patriaceho pod FMFI UK – Mlyny (mapa). Cena ubytovania na jednu noc je približne 4€.

Koľko ma to bude stáť?

Letná škola Trojstenu ťa nebude stáť nič navyše, jediné za čo budeš musieť zaplatiť je jedlo a ubytovanie. Cena obeda bude väčšinou 4,20 € a cena ubytovania na jednu noc je približne 4 €.
Finančné výdavky si počas celej letnej školy spravuješ ty. Je teda len na tebe ako ich minieš.
Všetci organizátori a lektori robia Letnú školu Trojstenu bez nároku na odmenu, to znamená, že za samotnú účasť nezaplatíš vôbec nič. Inými slovami, za v podstate „výrobné náklady“ ti prinášame špičkových ľudí s kopou vedomostí a know-how, ktorí ťa naučia kopu vedomostí a užitočných praktických a špecifických zručností.

Ak by bola cena ešte stále pre teba problém, no napriek tomu by si sa rád zúčastnil Letnej školy, napíš nám a niečo vymyslíme :).

Čo musím urobiť aby som sa mohol/mohla zúčastniť Letnej školy?

Vyplň záväznú prihlášku. Ak ešte nemáš 18 rokov, tvoj zákonný zástupca alebo rodič musí vyplniť informovaný súhlas (dostaneš mailom po prihlásení) o účasti na letnej škole ktorý nám odovzdáš pri príchode.

Do kedy sa môžem prihlásiť?

Prihlásiť sa môžeš do 8.7.2020. Minulé roky bol však o letné školy pomerne veľký záujem, takže odporúčame prihlásiť sa čo najskôr, inak sa môže stať, že kapacity budú vyčerpané. Ak máš o letnú školu naozaj záujem, a vieš že budeš mať čas, tak je najlepšie sa prihlásiť priamo teraz. Pokiaľ budú ešte voľné miesta, môžeš sa prihlásiť aj neskôr, avšak už bez nároku na ubytovanie.

Musím sa zúčastniť celej Letnej školy?

Ak sa nemôžeš zúčastniť celej letnej školy, radi ťa privítame aj na jej časti. Odborný program bude na rozdiel od minulých rokov prebiehať naraz z fyziky, matematiky aj programovania.

Maj na pamäti, že prednášky môžu na seba naväzovať. Takže Ti odporúčame účasť na čo najsúvislejšej a najdlhšej časti.

Je ešte niečo dôležité, čo musím vedieť?

Áno, je tu ešte jedna byrokratická záležitosť. Ak ešte nemáš 18 rokov, tak tvoj rodič alebo zákonný zástupca musí vyplniť informovaný súhlas (dostaneš mailom po prihlásení), ktoroým berie na vedomie, že sa Letnej školy Trojstenu zúčastňuješ na vlastnú resp. ich zodpovednosť.

Z povahy letnej školy, keďže nejde o sústredenie uprostred prírody, nemôžeme zabezpečiť neustály dohľad nad každým účastníkom. Veríme, že si dostatočne zodpovedný, aby si zvládol účasť na Letnej škole aj s takouto podmienkou.

Čo ak mám ešte nejakú otázku?

Určite nás neváhaj kontaktovať!

Kontakt

Akékoľvek všeobecné otázky sa môžete opýtať na letna.skola@trojsten.sk alebo telefonicky: Matej Novota +421 917 740 327

Ak by ťa zaujímali informácie ku konkrétnej časti letnej školy, môžeš napísať aj na:

Letná škola matematiky – michal.stanik@trojsten.sk
Letná škola fyziky – tereza.prokopova@trojsten.sk
Letná škola programovania – matej.novota@trojsten.sk, david.barbora@trojsten.sk
Ubytovanie počas LŠ – lucia.gelenekyova@trojsten.sk